Plagiat to kradzież

Plagiat-kradzież

Plagiat, kradzież, kopia…

A więc czym jest plagiat?

Plagiat to kradzież. Skopiowanie cudzego utworu (wpis, muzyka, grafika) lub jego części i przypisanie sobie praw autorskich. W przypadku projektu graficznego plagiatem nazwiemy sytuację, gdy grafik świadomie i bezprawnie wykorzystuje pracę innego twórcy i przypisuje sobie jej autorstwo, a następnie czerpie (lub ma zamiar czerpać) z tego tytułu korzyści.

Minusy kopiowania cudzych prac i utworów

Po pierwsze i najważniejsze według mojej opinii.
Wstyd… Tak, dobrze przeczytałeś. Plagiat = kradzież, czyli stajemy się złodziejami, w momencie przywłaszczenia sobie czyjegoś utworu lub jego części czujemy wewnętrzny wstyd. Nie ma nic złego w inspirowaniu się, ale jest znacząca różnica pomiędzy kopiowaniem, a inspirowaniem się.

Oprócz wewnętrznego wstydu, niszczymy naszą kreatywność. Podane gotowe materiały ułatwiają i przyspieszają pracę, jednak bezmyślne kopiowanie sprawia, że nasz mózg zaczyna inaczej pracować.

Można to porównać do sytuacji, gdy uczymy się języka obcego i nie pamiętamy danego słowa. Dopóki nie sięgniesz po słownik Twój mózg pracuję na wysokich obrotach, aby przypomnieć sobie dane słówko. W momencie gdy już otworzysz pierwsze strony, mózg otrzyma informację, sygnał do zwolnienia tempa w jakim przeszukuję pamięć. Gdy kilka chwil później po raz drugi zapomnisz pewnego określenia, zaobserwujesz że łatwiej jest sięgnąć po słownik lub Google tłumacz. Dzieje się tak ponieważ nasz mózg zwyczajnie rozleniwił się…
– doświadczyłem tego na własnej skórze podczas lekcji j.angielskiego. 😉

Właśnie dlatego kopiowanie jest zabójcze dla kreatywności. Z czasem, co raz ciężej nam jest wpaść na coś genialnego, twórczego, niepowtarzalnego, ciężej jest pisać artykuł, bloga, namalować obraz lub stworzyć grafikę.

Po trzecie, odpowiedzialność karna.

Kodeks karny

Plagiat według ustawy o prawie autorskim i kodeksu karnego.

„Zgodnie z art. 115 pr.aut., odpowiedzialność karną ponosi ten, kto przywłaszcza sobie autorstwo albo wprowadza w błąd co do autorstwa całości lub części cudzego utworu albo artystycznego wykonania.”

Plagiat – kradzież,  może stanowić przestępstwo zagrożone karą grzywny, ograniczenia wolności, a nawet pozbawienia wolności do 3 lat.

Teraz przyznam się wam do czegoś. Nie jestem święty i zdarzyło mi się kopiować czyjeś prace.  Postanowiłem jednak, że wszystkie moje artykuły, posty i relacje na Facebooku oraz Instagramie, będą w pełni mojego autorstwa, lub jeśli będę chciał udostępnić materiały autorstwa innej osoby, zrobię to po otrzymaniu od niej zgody.